Dżdżownice w ogrodzie. Dżdżownice kalifornijskie – hodowla

paź 22, 2017 przez

Dżdżownice w ogrodzie. Dżdżownice kalifornijskie – hodowla

Dżdżownice są bardzo pożyteczne w ogrodzie. W naturalny sposób wpływają na napowietrzanie i nawożenie gleby, dlatego oszczędzają ogrodnikom wiele wysiłku.

Dżdżownice kalifornijskie biorą udział w produkcji tzw. biohumusu, czyli wermikompostu – naturalnego nawozu, który w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności. Osoby zajmujące się pielęgnacją ogrodów czy przydomowych działek coraz częściej wybierają ekologiczne rozwiązania zarówno jeśli chodzi o ochronę roślin przed szkodnikami, jak również ich pielęgnację czy nawożenie. Wśród najpopularniejszych naturalnych nawozów wyróżnia się obornik, przefermentowany kompost i nawóz biohumusowy. Ten ostatni jest łatwo dostępny w sklepach, ale dość drogi, dlatego wiele osób decyduje się na tańsze rozwiązanie, jakim jest hodowla dżdżownic w ogrodowych kompostownikach.

Dżdżownice napowietrzają glebę – drążą ogromną ilość drobnych kanalików, którymi rozprzestrzenia się powietrze i woda deszczowa. Ponadto, odżywiają się materią organiczną, którą po przetrawieniu wydalają w postaci żyznej próchnicy, czyli biohumusu. Jest to bardzo wartościowy i odżywczy nawóz dla roślin – poprawia żyzność i strukturę gleby, dlatego jest bardzo ceniony przez ogrodników.