Po co odymia się pszczoły?

lut 2, 2022 przez

Po co odymia się pszczoły?

Jesteś początkującym pszczelarzem i natrafiłeś na stwierdzenie odymianie pszczół? Zastanawiasz się po co odymiać pszczoły i poszukujesz informacji czy sam powinieneś stosować ten zabieg na pszczołach w Twojej pasiece? Odpowiemy szczegółowo na te pytania.

Odymianie pszczół – po co jest wykonywane

Odymianie pszczół jest ściśle powiązane z walką z pasożytem zwanym warrozą. Jest to pasożyt, który napada na pszczoły i doprowadza je nawet do śmierci, niejednokrotnie uśmiercając nawet całe pasieki. Warto zainteresować się tematem i wykonywać cyklicznie odymianie pszczół, aby Twoje pszczoły były silne i odporne na różne choroby oraz pasożyty.

Jak i kiedy wykonywać odymianie pszczół?

Odymianie pszczół wykonuje się za pomocą odpowiedniego specyfiku w tabletkach. Odymianie wykonywane jest zawsze po wieczornym lataniu pszczół, kiedy wrócą do ula. Należy w tym momencie przygotować tabletkę na druciku i podpalić ją tak, aby się tliła i wydzielała dym. Jeśli na tabletce pozostał płomień należy go zdmuchnąć, aby nie podpalić ula. Tak przygotowaną tabletkę należy wsunąć do ula i zamknąć wszelkie możliwe otwory wylotowe. Tak przygotowany ul z tabletką w środku należy pozostawić na około dwadzieścia minut, aby tabletka spaliła się w całości. Jeśli po dwudziestu minutach tabletka nie spaliła się w całości należy podpalić ją ponownie, umieścić w ulu i odczekać znów dwadzieścia minut. Tabletka musi spalić się w całości aby odymianie mogło zostać uznane za zakończone.

Warroza to bardzo niebezpieczny pasożyt, który może naprawdę namieszać w poszczególnych ulach, a nawet w całej pasiece. Należy pamiętać o tym, aby za każdym razem dokładnie zapoznać się z ulotką dołączaną do specyfiku na odymianie pszczół. Przyjmuje się, że odymianie należy wykonywać cztery razy w roku – dwa w okresie zimowym oraz dwa w okresie letnim. Więcej szczegółów należy znaleźć w ulotce wybranego specyfiku. Twoje pszczoły mogą mieć wysoką odporność na warrozę, a nawet ją pokonać przy wykorzystaniu odpowiedniego odymiania.

Podobne

Tagi