Witaminy i preparaty dla ptaków egzotycznych – dlaczego warto je stosować?

sty 18, 2021 przez

Witaminy i preparaty dla ptaków egzotycznych – dlaczego warto je stosować?

Każdy z nas lubi trochę egzotyki. Jedni w tym temacie fascynują się pięknymi roślinami i ich uprawą a inni wolą hodować egzotyczne zwierzęta, szczególnie ptaki. Trzeba przyznać, że jest to ciekawe hobby, dające wiele satysfakcji i wnoszące do naszego domu sporo kolorów a często także dźwięków. Jednak hodowla ptaków egzotycznych wymaga odpowiedzialności i stosowania odpowiednich środków, takich jak witaminy czy różnego rodzaju preparaty. Dlaczego jest to takie ważne i po co w ogóle takie środki stosować?

 

  1. Jakie ptaki egzotyczne hodujemy?
  2. Co i dlaczego jest niezbędne dla ptaków egzotycznych?
  3. Gdzie szukać odpowiednich produktów?

 

Jakie ptaki egzotyczne hodujemy?

Zacznijmy może od tego, jakie ptaki z tych egzotycznych najczęściej hoduje się w naszym kraju. Pewnie zastanawiając się nad tym, pierwsze co przychodzi nam do głowy to oczywiście papugi oraz kanarki. I mamy całkowitą rację. Oczywiście, hodowcy ptaków czy ludzie, którzy interesują się tym tematem, jednym tchem wymieniliby pewnie jeszcze kilka, jeśli nie kilkanaście gatunków ptaków egzotycznych. Ale już samych papug jest wiele rodzajów a i kanarki występują w co najmniej 3 odmianach. To daje nam naprawdę duże spektrum tego, ile opcji ma ktoś, kto chciałby rozpocząć przygodę z ptakami egzotycznymi.

Co i dlaczego jest niezbędne dla ptaków egzotycznych?

Ptaki egzotyczne to jak już sama nazwa wskazuje, ptaki, które naturalnie nie występują na danym terenie i nie można ich spotkać w naturalnym dla nich środowisku. W związku z tym powinniśmy postarać się takie środowisko im odtworzyć, oczywiście na ile się to da. Zresztą, jeśli ktoś chce hodować ptaki to zapewne kocha zwierzęta i to dla niego oczywiste, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. O ile nie uda nam się odtworzyć ich otoczenia w takiej skali jak mają to na wolności, w miejscu, gdzie występują naturalnie, o tyle możemy zatroszczyć się o ich dietę i środki niezbędne do tego, aby były zdrowe i czuły się dobrze. I tutaj pojawiają się witaminy i inne środki, które nam w tym pomagają. Pamiętajmy, że ptaki takie żyjąc wolno jedzą rzeczy, które całkowicie zaspokajają ich zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Natomiast często pożywienie takie nie występuje w naszym kraju, a jeśli tak, to bywa przetworzone i przygotowane dla ludzi. Świetnym przykładem tego może być hodowana w Polsce Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri), czyli przepiękna, zielona papużka z czerwonym dzióbkiem. Żyjąc na wolności uwielbia ona świeże owoce palmy daktylowej. Zawierają one spore ilości witamin – w tym ważną dla ptaków witaminę A – i składników mineralnych. Do tego są jednym z najwyżej sklasyfikowanych źródeł potasu. Nie da się takich składników odżywczych podać tej papużce w innym posiłku. Dlatego tak istotne jest stosowanie witamin i preparatów odżywczych, które zaspokoją jej zapotrzebowanie na takie składniki w hodowli domowej. To tylko jeden przykład tego, jak ważne jest stosowanie witamin podczas hodowli ptaków egzotycznych. Inną sprawą jest to, że ptaki egzotyczne w hodowli domowej spotkać się mogą z innymi chorobami niż żyjąc naturalnie. Dlatego trzeba je także zabezpieczać przed takim problemem, który zaniedbany może, niestety, skończyć się dla nich tragicznie.

Gdzie szukać odpowiednich produktów?

Pojawić się może jednak pytanie, gdzie szukać odpowiednich witamin i preparatów dla ptaków egzotycznych? Odpowiedź powinna brzmieć: u specjalistów, którzy pasjonują się takimi ptakami. Gdzie ich znaleźć? Tu faktycznie mógłby być problem, gdyby nie…Internet! Bardzo dużą bazę sprawdzonych osób, które oferują takie środki, czyli witaminy i preparaty dla ptaków egzotycznych można dość łatwo znaleźć właśnie tam. Wystarczy tylko dobrze poszukać. Później pozostanie nam już tylko cieszenie się i opiekowanie fantastycznymi ptakami egzotycznymi, które wnoszą do naszego życia sporo barwnych elementów!

 

Podobne

Tagi