Ogród francuski – charakterystyka

cze 8, 2021 przez

Ogród francuski – charakterystyka

Początki ogrodów francuskich sięgają XVII wieku, kiedy to na przyległych do pałaców terenach tworzono wspaniałe, geometryczne kompozycje roślinne. Ogród w stylu pałacowym zachwyci miłośników regularnych kształtów i perfekcyjnego, schludnego wykończenia.

Elementy ogrodów francuskich

Ogrody francuskie zwykle tworzone są na planie koła, kwadratu lub innego regularnego kształtu. W środku przecina je główna, najszersza aleja, od której wyznaczone są węższe prostopadłe i równoległe ścieżki. Często w centralnej części ogrodu znajduje się plac – w ogrodach przydomowych w tym miejscu zwykle znajduje się basen, część wypoczynkowa lub główna kompozycja roślinna. Do cech charakterystycznych ogrodu barokowego można zaliczyć:

– idealnie równo przycięte trawniki,
– oddzielenie części równo przyciętymi żywopłotami,
– wytoczone rabatki kwiatowe,
– schludność i estetyczność kompozycji,
– duża ilość ozdobnych elementów w stylu barokowym (np. fontanny, rzeźby, mała architektura),
– oddzielne, geometryczne części ogrodów wytaczane na planie prostokątów lub kwadratów (np. część wypoczynkowa, część z basenem, część z roślinami użytkowymi itp.).

Rośliny w ogrodach francuskich

Ogrody francuskie są wyjątkowo schludne, eleganckie i charakteryzują się perfekcyjnie geometryczną kompozycją. To dlatego niezwykle ważny jest wybór właściwych roślin, które są podatne na ich dowolne formowanie. Na kwiatowych rabatach sprawdzą się pojedyncze rośliny cebulowe (np. tulipany czy hiacynty) w pastelowych kolorach. Na tle równo przyciętych trawników świetnie prezentować się będą kępy lawendy i wrzosu, a także inne byliny o gęstym pokroju (np. tawułki). Do komponowania żywopłotów tradycyjnie używa się bukszpanu, który charakteryzuje się powolnym wzrostem i pięknymi, błyszczącymi liśćmi, które stanowią ozdobę ogrodu nawet w zimowych miesiącach. W ogrodach francuskich raczej unika się sadzenia ziół i traw ozdobnych na rabatkach, jednak można je trzymać w eleganckich, prostokątnych donicach o barokowym charakterze.

Podobne

Tagi