Kret. Kiedy przypada okres godowy? Rozmnażanie kretów

paź 11, 2017 by

Kret. Kiedy przypada okres godowy? Rozmnażanie kretów

Kret jest ssakiem powszechnie występującym na terenie całej Polski, jednak ze względu na specyficzny tryb życia i usposobienie trudno jest na niego trafić. Najczęściej przebywa pod ziemią – tworzy tam systemy tuneli. Jedynym śladem jego obecności są spotykane na łąkach, w ogrodach czy lasach charakterystyczne kretowiska.

Długość ciała kreta wynosi około 12 cm, oczy są niewielkie i ukryte w futrze. Zazwyczaj są czarne, jednak zdarzają się również inne kolory futra. Kret posiada charakterystyczne silne łapy w kształcie łopat, z wyraźnie wykrzywionymi pazurami – doskonale przystosowane do kopania w ziemi. Krety są najbardziej aktywne w godzinach porannych – wtedy też powstaje najwięcej kretowisk. Aktywny jest przez 4 godziny, podczas następnych 3 zapada w głęboki sen, po czym cykl się powtarza.

Krety mają jeden okres godowy w roku i trwa on stosunkowo krótko. Rozmnażanie kretów odbywa się wiosną – w marcu i kwietniu – i trwa na przestrzeni kilku tygodni. Większość narodzin ma miejsce pod koniec kwietnia albo na początku maja, a wielkość miotu to średnio od 2 do 7 młodych. Małe krety opuszczają norę wraz z końcem czerwca.