Jak zbudować oczko wodne? Filtry do oczek wodnych

lis 5, 2017 przez

Jak zbudować oczko wodne? Filtry do oczek wodnych

Wszelkie zbiorniki wodne są niezwykle efektowną ozdobą każdego ogrodu. Oczko wodne jest najbardziej uniwersalne – nie wymaga dużej powierzchni, dlatego prezentuje się dobrze zarówno w małych, jak i większych ogrodach. Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Rozpoczynając budowę, zawsze należy dokładnie przemyśleć aranżację ogrodu i rozmieszczenie wszystkich elementów, a także przeznaczenie zbiornika. Oczka wodne różnią się bowiem konstrukcją – staw naturalistyczny wymaga zupełnie różnych materiałów niż oczko dekoracyjne w nowoczesnym stylu.

Po odpowiednim zaplanowaniu i zaprojektowaniu zbiornika, można przystąpić do wykopu oraz przygotowaniu podłoża wokół niego. Dno stawu należy wysypać warstwą piasku o wysokości ok. 10 centymetrów i ubić, a na niej położyć uszczelniającą folię. Aby podnieść walory wizualne oczka, z ziemi wydobytej z wykopu można uformować kaskadę – również wyłożoną folią, a u jej podnóża ułożyć odpowiednio duży, płaski kamień, którzy utworzy próg wodny. Brzeg oczka wodnego i kaskada prezentują się najlepiej, gdy wyłożone są ładnymi, płaskimi kamieniami. Należy również pamiętać o odpowiednim zamaskowaniu przewodów oraz pompy.

Oprócz wyglądu samego zbiornika, warto zadbać też o jego bezpośrednie otoczenie i posadzić na brzegu atrakcyjne rośliny.