Krety – jak pozbyć się ich z ogrodu? Sposób na kreta, usuwanie i likwidacja kretów

paź 5, 2017 przez

Krety – jak pozbyć się ich z ogrodu? Sposób na kreta, usuwanie i likwidacja kretów

Krety pojawiają się w ogrodach i na działkach już z początkiem wiosny i pozostają tam aż do później jesieni. Rozmnażanie kretów przypada na marzec i kwiecień, a młode opuszczają norę wraz z końcem czerwca. Mimo, iż bardzo trudno jest spotkać samego kreta, bardzo często, szczególnie o poranku, można zauważyć jego ślady w postaci kretowisk.

Krety są gryzoniami, co oznacza, że nie żywi się korzeniami, ale przede wszystkim dżdżownicami, owadami i pędrakami. Chociaż ssak ten nie obgryza bezpośrednio korzeni roślin, to jednak podczas kopania tuneli mocno je uszkadza. Przez to krzewy i kwiaty mogą usychać. Ponadto, wszechobecne kretowiska są niezwykle uciążliwe dla ogrodników, dlatego poszukują oni sposobów na usuwanie kretów. Mimo, iż krety pozostają pod ochroną, to jednak przepis ten nie obowiązuje w przypadku prywatnych ogródków, dlatego likwidacja kretów z przydomowej działki nie jest zabroniona.

Pierwszy sposób na kreta to odstraszanie go nieprzyjemnym zapachem – petów, resztek ryb, oleju napędowego albo nafty. Można również umieścić na długim pręcie metalową puszkę, butelkę albo wiatraczek, których dźwięk skutecznie odstraszy krety. Podobnie działa zapach ludzkich włosów albo sierści kota lub psa. Można także zastosować preparaty chemiczne – specjalne płyny lub granulaty.