Nawozy stosowane w akwarystyce. Żwirek do akwarium, nawozy akwarystyczne

sie 22, 2017 przez

Nawozy stosowane w akwarystyce. Żwirek do akwarium,  nawozy akwarystyczne

Nawozy cieszą się obecnie ogromną popularnością wśród akwarystów, szczególnie tych początkujących. Wielu z nich ma nadzieję, że kupując właściwy preparat, pozbędzie się wszelkich kłopotów związanych z uprawą roślin.

Podstawową zasadą jest, aby zastosowany nawóz do akwarium dokładnie odpowiadał wymaganiom i potrzebom znajdujących się w nim roślin. Jest to kwestia nadrzędna, bowiem każde akwarium posiada swoje szczególne uwarunkowania. Nawozy akwarystyczne mają dostarczać roślinom brakujących pierwiastków i ważne jest, aby nie przesadzić z suplementacją.

To, czy nawozy do akwarium rzeczywiście spełniają swoją funkcję, można poznać po kondycji roślin. Należy zatem dokładnie obserwować, jak rośliny reagują, dzięki czemu można zorientować się, jaka częstotliwość nawożenia będzie najlepsza. Na rynku istnieje wiele rodzajów nawozów – oprócz tych w formie płynnej, które wlewane są bezpośrednio do wody, można wybrać też preparaty w postaci stałej, np. kulki czy tabletki, które umieszcza się pod korzeniami roślin.

Co ważne, nie należy zapominać, że samo nawożenie nie zapewni roślinom zdrowego wzrostu – niezwykle ważny jest też wybór odpowiedniego podłoża (np. piasek lub żwirek do akwarium), właściwe oświetlenie i temperatura wody.