Kalendarz

Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum

WIETNAM

Chiny – Wietnam, spotkanie na szczycie. / źródło: Oficjalny strona na Facebook premiera Chin, Li Keqianga.

 

Ceny i jakość – Chiny

Tanio i drogo, zależy co, zależy gdzie.

W największych miastach ceny w restauracjach europejskie, mówiąc europejskie mam na myśli brytyjskie. Około 700 RMB (350 zł) za kolację dla dwojga w średniej klasy restauracji, bez alkoholu. Jedzenie uliczne również stosunkowo drogie, dwa razy droższe niż w miastach średnich i małych. Około 80 RMB (40 zł) za uliczne barbecue i 30 RMB (15 zł) za kurczaka z ryżem i warzywami. W miastach średnich i małych ceny te dzielimy mniej więcej przez 2. Papierosy tanie. Od 4 RMB (2zł) za paczkę. Alkohol lokalny 10 RMB (5zł) za pół litra.

Taksówki w największych miastach start od 13 RMB (7,50 zł) i 2.8 RMB (1.40 zł) za każdy kolejny kilometr. W miastach mniejszych dzielimy przez 2.

Zestaw w McDonaldzie ~30 RMB (15 zł).

Jedzenie w supermarketach i na targach. Tanio. Jeśli kupujemy chińskie, to ceny są naprawdę przyzwoite. Zakupy na obiad (1 kg kurczaka, ryż/ziemniaki, warzywa, coś do picia) można nabyć już za 20 RMB (10 zł)

Jeśli mamy ochotę na jedzenie zachodnie (sery, spaghetti, słodycze, chleb, masło) to jeśli mamy szczęście i supermarket jest w nie zaopatrzony, to płacimy równowartość ceny polskiej.

Jakościowo jest słabo, nawet bardzo. W supermarketach można się spodziewać korporacyjnej żywności, tak więc warzywa i owoce bez smaku, plastikowe, mięso podobnie. Większość produktów to GMO. Niestety podobnie ma się sytuacją na targach, gdzie spodziewamy się warzywek prosto z ogródka, świeżych i pachnących. Niestety chińczyk w swoim ogródku również używa nasion GMO i pryska. Byle szybko, byle tanio.

W barach i klubach drogo bardzo. W dużych miastach musimy być przygotowani na wydatek rzędu 100 RMB (50 zł) za piwo 0.3 i 200 RMB (100 zł) za prostego drinka + bilet wstępu za 100 RMB (50 zł). Dla porównaniu to samo piwo w sklepie kosztuje 3 RMB (1.50 zł)

W miastach mniejszych i małych również drogo. Średnio ½, 1/3 cen w największych miastach.

Ceny hoteli bardzo zróżnicowane i często nie mające wiele wspólnego z jakością. W małym mieście możemy zapłacić 300 RMB (150 zł) za noc w marnym hotelu, a z drugiej strony możemy sobie znaleźć na przykład bardzo ładny hotel w Szanghaju za 200 RMB (100 zł) za noc. W hotelach znośnych ceny zaczynają się od 60 RMB (30 zł) za noc.

Komunikacyjnie Chiny są marzeniem. Wszystko jest niesamowicie sprawne i łatwo dostępne. Począwszy od linii metra we wszystkich dużych i większych miastach, skończywszy na komunikacji długodystansowej – lotniczej oraz kolejowej. Ceny są przystępne, szczególnie w kolei, która przy okazji, jest na najwyższym światowym poziomie.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania to w Chinach jest bardzo różnie, głownie zależy to od lokalizacji oraz wielkości miasta (nihil novi). W Szanghaju mieszkanie w dobrej lokalizacji od 5.000 RMB (2.500 zł) w miastach mniejszych nawet za 1500-2000 RMB (750-1.000 zł) miesięcznie.

Ceny i jakość – Wietnam

Jest taniej niż w Chinach, ale nie wszędzie.

Podobnie, w dużych miastach (wcale nie ma ich tak wiele) ceny wysokie, dla turystów. Posiłek dla dwojga w granicach 600.000 VND (90 zł) bez alkoholu. Jedzenie uliczne w granicach 50.000 VND (7 zł) za zupę Pho (taki rosół wołowy z makaronem)

W miastach mniejszych i miasteczkach sprawa wygląda zupełnie inaczej. W Bardzo dobrej restauracji zjemy lunch, czy kolację już za 50.000 VND (7 zł) a zupę na ulicy za 30.000 VND (4 zł)

Supermarketów za bardzo nie ma. Ja już są to Metro (niemieckie Makro) i Big C ( francuski ) Są zaopatrzone przyzwoicie i ceny są naprawdę niskie, nawet za importowane produkty. Przykład: Tabasco 0.3 – 4 zł, słoik oliwek włoskich – 6 zł, duży słoik majonezu – 6 zł, metrowa bagietka francuska – 3 zł.

Na targu głownie warzywa ale też mięso i owoce morza. Wszystko świeże i zdrowe. Najlepsze warzywa i owoce jakie jadłem mają właśnie w Wietnamie. Pomidory soczyste i pachnące – 15 gr . sztuka, ogórki zielone – 10 gr. Sztuka, główka sałaty – 25 gr. Sztuka, cały ananas – 3 zł. Sztuka.

Generalnie ceny są niesamowite i za parę złotych z targu wychodzi się torbą warzyw i owoców najwyższej jakości. To za sprawą tego, że GMO jeszcze nie do końca dotarło do tego kraju oraz faktu, że prostych farmerów nie stać na korzystanie z technologii opryskiwania chemią.

Dodam jeszcze, że nawet w sieciowych restauracjach fast food, do przetworzonych hamburgerów dodaje się właśnie lokalne, świeże warzywa.

McDonaldów nie ma, za to jest KFC, które traktowane jest jak restauracja wyższej klasy, gdzie do zestawu podawane są nam sztućce oraz porcelanowy talerz. Ceny zestawów od 100.000 VND (10 zł)

Taksówki są tanie. Wszędzie. Cena początkowa to 15.000 VND (2.5 zł) i 5.000 VND (75 gr.) za każdy kolejny kilometr. Podobnie jak w Chinach można się załapać na motocykl, który za 20.000 VND (3 zł) zawiezie nas prawie wszędzie.

Piwo 0.3 – 1.50 zł, papierosy – 3zł (Marlboro), 0.75l wódki lokalnej (Vodka Hanoi) – 9 zł.

Alkohole zachodnie w cenach zachodnich, jednak w przeciwieństwie do Chin dostajemy to za co płacimy, a nie rozwodniony towar.

W barach i klubach, podobnie jak w Chinach drogo. Ceny generalnie podobne w dużych i małych miastach. 80.000 VND (11 zł.) za piwo 0.3 i 70.000 VND (10 zł) za kieliszek wódki.

Piwo wietnamskie, podobnie jak chińskie jest straszne i kwaśne. Z tym, że w Wietnamie piwa mają około 5 procent alkoholu, a w Chinach około 3.

Ceny hoteli znośnych zaczynają się od 200.000 VND (30 zł) za noc. Za hotel z windą i całodobową recepcją płacimy około 400.000 VND (60 zł) za noc.

Transport lotniczy w Wietnamie, bo o kolejowym nie ma nawet co mówić, jest sprawny i tani. Przez cały kraj, z Hanoi do Sajgonu lecimy za 2.000.000 VND (300 zł), w podobnej cenie możemy się wybrać również do Bangkoku w Tajlandii.

Wynajem mieszkania w całym kraju to wydatek rzędu 4.000.000 VND (600 zł) miesięcznie.

Zarobki w Chinach – Chińczycy

Nikt tak naprawdę nie wie. Oficjalnie średnie zarobki w Chinach to obecnie 3800 RMB (1400 zł) miesięcznie, które rosną rocznie o około 380 RMB (140 zł). Ale Chińczycy to ludzie obrotni i przedsiębiorczy i patrząc na to co się sie teraz w Chinach dzieje, można te statystyki wsadzić między bajki. Olbrzymia ilość osób pracuje i prowadzi biznesy na czarno, albo rozlicza się z 10% dochodu. Wszyscy kupują domy, mieszkania, samochody, robią dzieci, jeżdżą za granicę. Klasa średnia rośnie absurdalnie szybko. Ludzie wbrew statystyką, bogacą się z roku na rok. Chińczyk dzisiaj będąc osobą ubogą w rok potrafi awansować do klasy średniej i dwa lata później do klasy zamożnej. Ciężką pracą i kreatywnością. Sam mam kilku znajomych, którzy za pieniądze rodziców otworzyli proste, oklepane biznesy jak na przykład sklep z mięsem albo herbaciarnie i po roku kupili sobie samochody, pożenili się.

Statystyki te dotyczą głównie posad w urzędach, szkołach, ludzi na liście płac, fabrykach itp. Gdzie ciężko manipulować podczas rozliczeń.

Zarobki w Chinach – obcokrajowcy

Widząc Laowai’a (obcokrajowca) większość chińczyków powie Ci, że to nauczyciel angielskiego. I zapewne się nie pomylą. Lwia część pracujących w Chinach obcokrajowców to nauczyciele angielskiego w szkołach publicznych oraz centrach językowych(głównie). Co do jakości tych centrów można dyskutować. Właściciele są bardziej zainteresowani przyciąganiem klientów i zabawianiem uczniów niż nauczaniem ich języka angielskiego. Skutkiem czego poziom w tych centrach jest bardzo niski. Nauczycielom zabrania się robienia testów i zadawania pracy domowej, żeby nie odstraszać uczniów. Poziom samych nauczycieli jest również bardzo często mierny, ponieważ w dużej mierze do Chin przyjeżdżają ludzie z krajów anglojęzycznych, którzy nie potrafili znaleźć pracy w domu. Często alkoholicy i zwykli menele (głownie afro-amerykanie). Wiem, bo poznałem kilkudziesięciu.

Zarobki nauczycieli angielskiego w największych miastach to około 12.000 RMB (6.000 zł) lecz bez zakwaterowania. Praca około 20 godzin w tygodni.

W pozostałych miastach zarobki w granicach 8.000 RMB (4.000 zł) z zakwaterowaniem.

Pozostali obcokrajowcy pracujący na terenie Chin to głownie inżynierowie, projektanci, fotografowie, przedstawiciele handlowi i biznesmeni, którzy zarabiają od 20.000 RMB (10.000 zł) w górę. Są też tancerki w klubach – 8.000 RMB, Panowie do towarzystwa przy kieliszku podczas spotkaniach biznesowych (około 20.000-35.000 RMB z napiwków) i wiele przypadków ludzi posiadających facejobs czyli dostających wynagrodzenie za to, że siedzą w biurze u Chińczyka i wyglądają zachodnio co podnosi rangę firmy w oczach Chińczyków.

Zarobki w Wietnamie – Wietnamczycy

Sytuacja ma się podobnie do sytuacji w Chinach. Statystycznie, średnie miesięcznie wynagrodzenie Wietnamczyka wynosi 3.000.000 VND (450 zł). Z doświadczenia wiem, że za takie pieniądze nie można w Wietnamie nic zrobić, a już na pewno nie utrzymać rodzinę. A każdy w Wietnamie rodzinę ma i musi podobnie jak w Chinach utrzymać rodziców swoich i żony jak i również swoje potomstwo. Według badań przeprowadzonych w maju tego roku, średnie wynagrodzenie w stolicy kraju, Hanoi, wynosi 5.500.000 VND (850 zł) w treści tego samego badania znajdziemy również informacje, ze absolutne minimum wymagane do przeżycia dla rodziny w tym mieście wynosi 13.000.000 VND (1950 zł).

Jest to kolejny dowód na to, że statystykom w Azji ciężko dawać wiarę. Szczególnie patrząc na to co się dzieje w miastach dużych i średnich. Ludzie jeżdżą nowymi limuzynami, bawią się w ekskluzywnych barach karaoke, wysyłają dzieci do prywatnych szkół. Jednym słowem – mają kasę. System sprzyja małym i dużym przedsiębiorcą z dobrymi znajomościami, omijają oni wszystkie podatki, zarabiają na pracownikach (o czym za chwile), dostają najlepsze kontrakty i zlecenia. Najgorzej ma klasa pracownicza, która jest zależna od swoich pensji i mało może przy niej manipulować. Generalnie jak w Wietnamie ktoś pracuje dla kogoś innego to niczego się w życiu nie dorobi. Za to jest stabilnie i bezpiecznie, praca zagwarantowana do końca życia. A Dlaczego?

Wietnamczyk który chce się zatrudnić w policji, rządzie, szkole, szpitalu czy jakiejkolwiek firmie musi się skierować do człowieka na górze (dyrektora, ordynatora, komendanta) z propozycją finansową (łapówką) dzięki której posadę sobie kupuje dożywotnio. Ceny oscylują w granicach 5-10 tys dolarów. Generalnie cała rodzina robi zrzutkę żeby ktoś mógł dostać dobrą pracę i potem utrzymywał ich. Dobrą, ponieważ praca w wyżej wymienionych miejscach otwiera wachlarz możliwości finansowych, które ograniczone są jedynie kreatywnością lub jak ko woli chciwością przyszłego pracownika.

Tak więc przyszły policjant ( w zależności od stanowiska) dorabia się na łapówkach od pijanych kierowców, bandytów, dilerów narkotykowych, pozwoleniach na budowy itp. Zarobki od30.000.000 VND (4.500 zł)

Przyszłemu lekarzowi wpadają kieszonkowe za przyjęcie w ogóle pacjenta, załatwienie operacji, wypisanie lepszych lekarstw, przyjęcie na oddział.

Zarobki od 80.000.000 VND (12.000 zł)

Podobnie w rządzie, przyszły urzędnik pobiera dotację za praktycznie każdą usługę. Pozwolenia, zezwolenia, przysługi, podzielenie się kontaktem z kimś wyżej.

Zarobki od150.000.000 VND (22.000 zł) ale nawet do 1.000.000.000 VND (130.000 zł) w zależności od wielkości inwestycji czy przetargu.

 

Nauczyciele to ciekawy przypadek. Podczas zajęć w szkołach dostarczają w granicach 70% wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu, a kolejne 30% tej wiedzy można uzyskać tylko i wyłącznie na prywatnych lekcjach u tego nauczyciela w domu. Przyzwolenie na to jest odgórne i tak prawie każde dziecko do nauczyciela w sobotę i niedziele przychodzi. Nie przychodzą tylko dzieci ubogie, których na dodatkowe zajęcia nie stać i tak to są pozbawione jakichkolwiek perspektyw na lepsza przyszłość ponieważ nie ważne jak ciężko by na zajęciach w szkole pracowały to i tak ocenę z egzaminu dostaną marną. Ten akurat przypadek uderza mnie najbardziej.

Ale, że pensja nauczyciela marna 5.000.000 VND (750 zł) to dorobić trzeba.

Zarobki od 25.000.000 VND (3.600 zł)

Tak więc mamy pewien obraz zamożności ludzi na niskich i średnich stanowiskach. Otwierający własne restaurację, jeżdżący Leksusami i Mercedesami. Pracując na stanowiskach płatnych z budżetu oscylujących w granicach 4-8 mln VND (600-1200 zł)

Chciałbym zaznaczyć, że bardzo podobnie jest w Chinach. Policjanci robią wielkie pieniądze na lewo, podobnie urzędnicy. Nie wiem za to jak jest z płaceniem za posadę w ChRL.

Uczciwie pracujący ludzie. Czyli generalnie mali przedsiębiorcy, którzy najczęściej pałają się prowadzeniem małych delikatesów w swoich garażach, farmerzy, właściciele ulicznych knajpek i mini barów, potrafią w zależności od lokalizacji zarobić od 10 do 15 mln VND miesięcznie (1500-2200 zł)

Bezrobocia praktycznie nie ma. Brak pracy to hańba dla rodziny i każdy pracę musi mieć. Jeśli ktoś już naprawdę jest bezużyteczny na rynku pracy i nic nie może znaleźć to czyści buty na ulicy za dolara od pary albo idzie na targ kupuje 100 par japonek i chodzi aż nie sprzeda. Lenistwa nie ma, bo lenie umierają z głodu i w hańbie. Żebrzą tylko ludzie poważnie chorzy, z widocznymi defektami ciała, którzy nie są zdolni do jakiejkolwiek pracy. Ale też nie chodzą z kapeluszem tylko śpiewają gościom restauracji ulicznych i ludzie dają raczej datek charytatywny niż jałmużnę. Twierdzą, że dają, bo Ci ludzie nie mają w życiu szczęścia (bardzo realny faktor zakorzeniony w tradycji)

Wszystko to niestety odbija się na jakości państwa w ogóle. Policja to nieskuteczni, wiecznie pijani chłopcy, bez pojęcia nawet o tym jak spisać raport.

Lekarze niebezpieczni, nie znający się na tym co robią, często z kupionymi dyplomami.

Nauczyciele niekompetentni. W Liceach uczą 21 (21!!!) dziewczyny. Nauczyciele angielskiego ledwo po angielsku dukają. Matematycy bez kalkulatora się nigdzie nie ruszają. I tak rośnie w szkołach kolejne pokolenie ludzi bez intelektu, które zapewne nic w tym kraju nie zmieni.

Zarobki w Wietnamie – obcokrajowcy

Podobnie jak w Chinach, większość obcokrajowców to nauczyciele angielskiego z całego świata. W Przeciwieństwie do Chin, wynagrodzenie jest płatne od godziny pracy, a nie na zasadzie pensji. I tak nauczyciel zarabia od 20 usd za godzinę w górę, nawet do 35 usd przy nakładzie pracy 20-25 godzin tygodniowo

Drugą największą grupom obcokrajowców pracujących w Wietnamie to inżynierowie budowlani i wydobywczy. Wietnamczycy z powodu wątpliwej jakości uczelni co za tym idzie słabego wykształcenia nie bardzo potrafią budować czy wydobywać. Nie mają know-how. Zatrudnia się Niemców, Rosjan, Ukraińców, którzy pracują w zawodzie 20 lat i wiedzą co robią. Mają nienaganna etykę pracy, są dokładni i profesjonalni. Takim ludziom firmy płacą olbrzymie pieniądze, sumy przekraczające rozsądne wynagrodzenie, ponieważ takiego inżyniera ciężko namówić na pracę w upalnym i wilgotnym Wietnamie i jeszcze do tego przy wydobyciu węgla.

Trzecią największą grupą Tai’ów (obcokrajowców) są biznesmeni, robiący interesy gdzie się da i z kim się da. A ponieważ rynek jest bardzo nienasycony w każdym sektorze to otwierają oni restauracje, kluby, kawiarnie, sklepy z towarami luksusowymi, sprowadzają samochody, meble, alkohole. Wysyłają ubrania, akcesoria, kawę, herbatę, zioła, dzieła sztuki. Można naprawdę robić cokolwiek i na tym zarobić. A, że rynek trudny kulturowo i językowo to konkurencja naprawdę bardzo mała.

Podobnie jak w Chinach pozostają jeszcze wolni strzelcy. Piosenkarze, tancerki, modele, aktorzy. Zarabiający bardzo różnie, ale generalnie dużo. Parcie na białą twarz na scenie i w reklamie, szczególnie na północy kraju jest olbrzymie.

Perspektywy biznesowe – Chiny

Wbrew temu co wszyscy mówią, moim zdaniem – wciąż olbrzymie. Rację mają Ci, którzy twierdzą, że jest już bardzo ciasno i sektory biznesowe są już bardzo nasycone. Rację mają, ale tylko jeśli mówimy o największych miastach. Tam coś nowego otworzyć ciężko, bo wszystko tam już jest. Absolutnie wszystko. Nawet polskie pierogi i kiełbasa. Jeśli natomiast skupimy się na miastach(rynkach) wschodzących, na rejonach teraz bogacących się i rozwijających, to tam zachodu wciąż jest bardzo mało, mówimy teraz oczywiście o biznesie w Chinach, bądź eksporcie do Chin. A, że ludzi bogatych oraz bardzo bogatych w takich miejscach jest mnóstwo i wciąż przybywa to jest i rynek zbytu. Lokalni biznesmeni są zajęci prowadzeniem interesu i rodziną. Skoczą sobie 100 km dalej do większego miasta po białego Lexusa, ale na zakupy w Szanghaju już czasu nie mają. A wina za 500 usd za butelkę by się napili, bo lubią i ich stać. W błyskawicznie szybkim tempie rosnąca klasa średnia i zamożna w wielu miejscach w Chinach po prostu nie ma dostępu do towarów luksusowych. Sam mieszkałem w mieście, gdzie pod budą z kurczakami stało zaparkowane pięć Mercedesów S, bo po prostu dobrej knajpy nie było. A mogłaby być, wystarczyłoby tylko ja tam otworzyć i liczyć zyski.

O rynkach surowców, megaimporcie czy eksporcie, produkcji wypowiadał się nie będę, bo raczej przeciętny czytelnik tym zainteresowany nie będzie. Jeśli ktoś chce się bawić w te rzeczy to stać go na drużynę ekspertów, a nie szuka informacji w internecie.

Tak więc perspektywy ciągle są i pojawiają się kolejne. Tak jak napisałem wcześniej w miejscach trochę oddalonych od metropolii, szczególnie w okolicach wielkich fabryk, portów, czy kopalni, gdzie mieszkają ludzie naprawdę bogaci i z pieniędzmi nie wiedzą co robić. Moda na zachód wciąż jest i jeszcze długo będzie. Można otwierać szkoły, restauracje, sklepy z winami, cygarami, kluby, bary (koniecznie z blond tancerkami). Byle luksusowo, byle drogo. Bo im drożej tym większy dla Chińczyka prestiż się tam pojawić. Prestiż znaczy twarz. A twarz dla chińczyka to po rodzinie rzecz najważniejsza.

Perspektywy biznesowe – Wietnam

W Wietnamie południowym, czyli generalnie w Sajgonie (Ho Chi Minh City) podobnie jak w dużych chińskich miastach coś nowego już względnie ciężko otworzyć, bo już praktycznie wszystko tam jest. Obcokrajowcy, amerykańscy biznesmeni na każdym kroku, KFC na każdym rogu, zachodnie kluby i zachodnie restauracje. Dlatego tutaj skupię się na Wietnamie północnym wciąż jeszcze wielkim worku bez dna.

Jedziemy do Hanoi, stolicy kraju. A tam szaro, buro, komunistycznie. Poza strefami turystycznymi ciężko o hamburgera czy pizze. Jeśli wymażemy z obrazu ludzi i pojazdy to ukazuje nam się mało ciekawy labirynt 3 piętrowych budynków (W Hanoi nie ma ani jednego biurowca) kabli energetycznych i ulicznych knajp. Do najbliższego kina mamy 15 kilometrów, do zachodniego baru 10 kilometrów. Ale przywracamy ludzi i pojazdy i od razu jakby kolorowo. Ruch uliczny jest olbrzymi. Motocykliści ocierają się o siebie kolanami. Nikt nie jeździ używanym samochodem, same nowe, wielkie limuzyny. Myślimy – Ci ludzie mają pieniądze. I mamy rację, mają. W Hanoi mamy klasę ubogą, średnią i ultra zamożną. Klasa ultra zamożna to członkowie rządu, których jest w Hanoi tysiące z uwagi na to, że wszystkie instytucje państwowe mieszczą się właśnie tam. A żeby w Wietnamie północnym załatwić coś większego trzeba tych ludzi znać. I tak mamy tysiące przedsiębiorców, deweloperów i biznesmenów każdej maści. I podobnie jak w mniejszych chińskich miastach, Ci ludzie nie bardzo mają gdzie się bawić, gdzie jeść czy wydawać pieniądze na towary luksusowe.

I tu pojawiają się ciekawe perspektywy. Można otwierać butiki, restauracje, bary, kluby dla klasy ultra zamożnej. Można oferować ochronę osobistą, kierowców (koniecznie białych). W Hanoi można zrobić wszystko i się na tym zarobi.

Warto również dodać, iż w całym Wietnamie, w Chinach zresztą też, na pniu sprzedają się importowane mleka w proszku dla niemowląt. Po niedawnym incydencie, gdy to kilkanaście niemowląt zmarło w wyniku zatrucia chińskimi produktami, zaufanie do tych produktów spadło prawie do zera i teraz sprzedają sie tylko i wyłącznie mleka importowane. Polskiego jeszcze nie spotkałem…

Jeśli chodzi o inwestycje większe to na pewno strzałem w dziesiątkę była by infrastruktura turystyczna (lub usługi) oraz deweloperka.

Jedziemy do zatoki Ha Long, oddalonej o 150 kilometrów od Hanoi. Siódmy cud, świata, wpisany na listę UNESCO. Miejsce przepiękne. Kilka tysięcy skalistych gór pozatapianych wokół zatoki wraz ze szmaragdowo zieloną wodą tworzą scenę niezapomnianą. Piękne piaszczyste plaże, tradycyjne wietnamskie łodzie rybackie właśnie wyciągają z sieci naszą kolację, powietrze pachnie kwiatami. Jest 38 stopni w cieniu, ale nam to nie przeszkadza. Rześka bryza znad morza wschodniochińskiego dba o nasze dobre samopoczucie.

Zatokę Ha Long rocznie odwiedza kilka milionów turystów z całego świata.Znajdujemy hotel. Rodzinny, tani, znośny. Ewentualnie brzydki wietnamski, bądź brzydki sieciowy. Wychodzimy. Czeka na nas kilkadziesiąt lepszych i gorszych knajp. Włoskich, francuskich, koreańskich i oczywiście wietnamskich. Nic ciekawego. Baru na plaży nie ma. Są dwa kluby otwarte do północy. Pubów nie ma. No dobrze, ale może nie jesteśmy głodni. Może chcemy zrobić coś co robią turyści. Chcemy wypożyczyć kajak, przepłynąć się między skałami, może zobaczyć jaskinię od środka – nie ma. Może chcemy wypożyczyć sobie motocykl, przejechać się krajobrazowymi trasami wzdłuż oceanu – nie ma. A może by tak wędkę zorganizować albo i nawet łódź rybacką z całą grupą i zapolować – nie ma. Kurczę, może chociaż w siatkę, w piłkę pograć – nie ma. Żeby chociaż dziecko się miało gdzie pobawić to może jakiś placyk zabaw lub mini park rozrywki. Przykro mi – nie ma. A może… – nie ma. Nie ma nic drodzy państwo. Cel turystyczny numer 1 Wietnamu to klapa infrastrukturalna.

Ludzie przyjeżdżają na dzień lub dwa. Wsiadają na statek wycieczkowy, płyną dookoła zatoki, czasem z noclegiem, wracają i wyjeżdżają gdzie indziej. Nic ich tam nie trzyma, nie ma nic do roboty. Gdybym zapłacił za siedmiodniowy pobyt w zatoce Ha Long, to trzeciego dnia skoczyłbym z nowo wybudowanego mostu łączącego część lokalną (Hon Gai) z częścią turystyczną (Bai Chay).

Do Ha Long przyjechałem na tydzień, zostałem 6 miesięcy. Dom wynająłem nad samą wodą, motocykl kupiłem, zaprzyjaźniłem się z człowiekiem który miał łódź rybacką więc powędkowałem również. Zatokę przejechałem wzdłuż i wszerz po tysiąckroć i widok zawsze zniewalał. Krótko mówiąc robiłem to co każdy turysta chciałby tu robić przez te 5 czy 7 dni ale nie ma jak i gdzie.

I tutaj pojawiają się kolejne perspektywy o których wspominałem wcześniej – infrastruktura turystyczna. I mowa tutaj nie tylko o Ha Long, ale również o Da Nang, czy Da Lat i wielu innych miejscowościach nadmorskich. Jeśli chodzi o konkretne pomysły to pozostawiam to już Waszej wyobraźni. Nadmienię jeszcze tylko, iż w całym olbrzymim Wietnamie, nie ma ani jednej (!) firmy, która zajmowała by się organizowaniem wypraw wędkarskich, morskich czy rzecznych.

Artur Gładuń,

gladun.poczta@gmail.com
Partner Zarządzający
SBCGROUP
www.sbcgroup.pl