Kalendarz

Listopad 2017
P W Ś C P S N
« Paź   Gru »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwum

10 rzeczy jakie w ostatnich latach zmieniły się w Chinach

Moja przygoda z Chinami zaczęła się w styczniu 2007 roku kiedy to po raz pierwszy stanąłem na chińskiej ziemi w Kantonie (skąd teraz płynie do Państwa ten tekst). Chcąc przybliżyć chińskie realia rodzinie, znajomym oraz szerszej publiczności w listopadzie 2009 roku rozpocząłem pisanie bloga. Zawsze starałem się aby mój przekaz był prawdziwy co nie zmienia faktu, że był subiektywny. Subiektywny ponieważ mieszkałem w danym mieście, spotykałem się z danym towarzystwem, miałem takie a nie inne problemy do pokonania, itd. Na tym etapie nie mam sobie nic do zarzucenia bo opisywałem to co realnie widziałem, robiłem, w czym uczestniczyłem. Ktoś kto obracał się w innym towarzystwie, w innym mieście (lub na wsi), miał inny styl życia mógł widzieć to wszystko zupełnie inaczej, to naturalne. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że to co spotkałem na moim chińskim odcinku życia, w miarę rzetelnie czytelnikom przekazałem. Słowo pisane ma to do siebie, że zostaje. Zostaje w zbiorach bibliotek, w archiwach, w internecie również i generalnie każdy ma do niego dostęp. I bardzo dobrze, że tworzy nam się taki zbiór, z którego można czerpać doświadczenia innych aby ponownie nie musieć odkrywać Ameryki.

Czytelnik korzystając z opracowań winien czytać tekst ze zrozumieniem. Jednym z warunków aby treść jaką czyta oddała dokładnie to co autor chciał powiedzieć jest umiejscowienie treści w czasie. Tak to jest na naszym blogu, że kwestia czasu publikacji wpisów ma ogromne znaczenie. Część postów dziś należy traktować jako treści traktujące o historii a nie o obecnej rzeczywistości. Ja od założenia bloga, przez kilka dobrych lat promowałem tezę, którą można by ująć stwierdzeniem: Młody Polaku przyjeżdżaj do Chin. Jak znasz język angielski i masz przysłowiowy tysiąc dolarów w kieszeni to na pewno ci się tu uda. Pomijając już to, że wielu którzy przyjechali nawet w tamtym czasie się nie udało (bo przecież zawsze tak jest, że nie wszystkim się uda) to na dzień dzisiejszy chińskie realia zmieniły się na tyle, że i ja obstawiam na dziś całkiem inne scenariusze. Poniżej wymienię kilka przykładów z życia wziętych, które obrazują zmiany jakie zaszły w Chinach na przestrzeni ostatnich lat.

  1. Bardzo ciężko otrzymać wizę biznesową na rok a jeżeli już takową dostaniemy to zazwyczaj będzie ona wymagała abyśmy w ciągu tego roku opuszczali Chiny raz na każde 30 dni co generuje dość duże koszta i czas aby taką podróż poza Chiny wykonać.
  2. Wiza studencka nie jest już rozwiązaniem aby mieszkać w Chinach i miast chodzić na uczelnie robić swoje półlegalne interesy. Od pewnego czasu obecność jest egzekwowana a egzaminy odbywają się na poważnie. Brak obecności oraz zawalanie egzaminów może skutkować anulowaniem wizy. Szczególnie ten pierwszy grzeszek naraża nas na przymusowy wyjazd oraz wpis na tzw. czarną listę na kilka lat.
  3. Założenie konta bankowego na wizie biznesowej od jakiegoś czasu graniczy z cudem.
  4. Palenie papierosów jest coraz mniej tolerowane. Polikwidowano palarnie na lotnisku w Pekinie.
  5. Koniec z łamaniem przepisów ruchu drogowego. Kamery widzą wszystko, bez uregulowania mandatów nie ma mowy o przeglądzie czy sprzedaży samochodu a rutynowa kontrola drogowa auta, na którym wiszą mandaty skutkuje aresztowaniem pojazdu. Do odbioru po opłaceniu wszystkich mandatów.
  6. Praca Polaka w roli nauczyciela j.angielskiego (o ile nie skończył studiów w kraju anglojęzycznym) to już coraz rzadszy widok. Praca na wizie biznesowej również.
  7. Ceny życia w Chinach też cały czas rosną. Na dziś na pewno nie jest taniej niż w Polsce.
  8. Samo bycie obcokrajowcem o ile kiedyś dawało jakieś przywileje tak dziś wydaje się, że suma plusów i minusów w tym względzie oscyluje w okolicach zera.
  9. Korupcja czy unikanie płacenia podatków są bezwzględnie na celowniku władzy. W stosunku do sytuacji sprzed kilku, lat na tym polu bardzo dużo się zmieniło i kontrola cały czas się zaostrza.
  10. Ulicznych grilli też widzę już coraz mniej.

Pewnie ktoś mi zarzuci, że wcale tak nie jest a na poparcie swoich tez poda żywe przykłady z życia wzięte. Oczywiście spór jest w takim przypadku bezprzedmiotowy. Ja napisałem o zmianach, co się zmieniło przez ostatnie 5-10 lat i w którą stronę przechyliła się szala. Poszczególne przypadki przeczące temu co napisałem są liczne i ja je również znam ale tendencja jest jednoznaczna.

Tak czy inaczej nie zrażajcie się. Chiny fascynowały, fascynują i będą nas jeszcze w przyszłości zaskakiwały nie raz. Dziś również możecie zaczynać swoją chińską przygodę ale pamiętajcie, że poprzeczka z roku na rok jest wyżej. Zawsze na start potrzebne były pieniądze, dziś tak samo ale potrzeba ich adekwatnie więcej. Zawsze potrzebna była determinacja.

A na koniec galeria przypadkowych zdjęć z w miarę wczesnych lat mojego pobytu w Chinach. Część z miejsc/sytuacji przedstawionych na tych zdjęciach dziś nie ma już racji bytu albo istnieje zepchnięte na prowincję, z dala od centrów wielkich nowoczesnych metropolii.

olej lniany 1 kapitalizm 2 wyciskarka do sokow 1 nalesniki 2 ziemniaki 2 ziemniaki 3 hamburger 3 hamburger 2 hamburger 1 fryzjer 2 fryzjer 3 Polacy w Chinach Polski sklep w Chinach 15 Polski sklep w Chinach 13 Polski sklep w Chinach 22 Polski sklep w Chinach 21

fot. Krzysztof Kowalczyk

fot. Krzysztof Kowalczyk

fot. Krzysztof Kowalczyk

fot. Krzysztof Kowalczyk

Yangshuo 7

fot. Adam Machaj / Z wizytą w domu u kolegi Chińczyka-kuchnia opalana drewnem.

fot. Adam Machaj / Z wizytą w domu u kolegi Chińczyka-kuchnia opalana drewnem.

Chiny na rybach 2 Chiny na rybach 3

fot. Adam Machaj / Chongqing. Kliknij w zdjęcie aby odtworzyć materiał wideo.

fot. Adam Machaj / Chongqing. Kliknij w zdjęcie aby odtworzyć materiał wideo.

fot. Adam Machaj / Zhuzhou, prowincja Hunan.

fot. Adam Machaj / Zhuzhou, prowincja Hunan.

fot. Adam Machaj / Zhuzhou, prowincja Hunan.

fot. Adam Machaj / Zhuzhou, prowincja Hunan.

W Chinach w każdym towarzystwie czujemy się bezpiecznie

W Chinach w każdym towarzystwie czujemy się bezpiecznie

Chiny dostawa towaru 2 Chiny dostawa towaru 3 Chiny dostawa towaru

fot. NN / Adam Machaj w czasie imprezy targowej, prowincja Hebei.

fot. NN / Adam Machaj w czasie imprezy targowej, prowincja Hebei.

fot. Adam Machaj/ uliczny sprzedawca futer w Tianjinie

fot. Adam Machaj/ uliczny sprzedawca futer w Tianjinie

fot. Zhang Yuan / Adam Machaj w Changsha, sierpień 2009

fot. ZY / Adam Machaj w Changsha, sierpień 2009

fot. Adam Machaj wraz z napotkanymi Chińczykami

 Adam Machaj wraz z napotkanymi Chińczykami

fot. Adam Machaj / Bazar w Chongqing.

fot. Adam Machaj / Bazar w Chongqing.

Pojazd Chiny 5

fot. Adam Machaj / Chiński grill

fot. Adam Machaj / Chiński grill

Adam Machaj, szczecin.adam@hotmail.com

===================================================================================

Zachęcam wszystkich do kliknięcia „lubię to” w oknie Facebooka na naszym blogu (prawa kolumna, u góry). Na fanpage wrzucamy masę tekstów, materiałów wideo i zdjęć, które nie ukazują się tutaj na blogu więc warto. Zachęcam również do subskrybcji naszego kanału na YouTube. 

Polub i udostępni

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


CAPTCHA Image
Reload Image