Kalendarz

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
« Maj   Sie »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum

Nadajemy z Xi'an 西安, prowincja Shaanxi 陕西 (40 zdjęć)

W zeszłym tygodniu byłem na kilka dni w prowincji Shaanxi 陕西, w słynnym mieście Xi’an 西安. Głównym celem wyjazdu było wzięcie udziału w konferencji dotyczącej Nowego Szlaku Jedwabnego (reprezentowałem portal „Chiny to Lubię”). Konferencja była głównym aspektem mojej wizyty w Xi’an ale oczywiście oprócz tego miałem okazję zwiedzić miasto, m.in. słynną na cały świat Armię Terakotową 兵马俑 oraz popróbować lokalnych przysmaków. Centrum Xi’an utrzymane jest w stylu starego miasta, nawet nowe wieżowce zakończone są tradycyjnymi daszkami ala pagody, lampy miejskie, ławki w parkach, kioski, wszystko nawiązuje do starej architektury.

Jedną ze specjalności kuchni z Xi’an jest hamburger zwany Roujiamo 肉夹馍: biała bułka z warzywami oraz krojonym mięsem. Na tle innych dań kuchni chińskiej (a szczególnie tych z południa) przypomina mi bardzo rodzime polskie smaki, coś jak bułka z pasztetem. W Kantonie jeżeli mam tylko okazję to również często to jem, jednak nie zawsze jest dostępne, za to w Xi’an roujiamo jest prawie na każdym rogu. Kolejnym kulinarno-turystycznym wydarzeniem była wizyta na słynnej ulicy Huiming jie 回民街, nazwa nawiązuje do licznie zamieszkałej Xi’an mniejszości muzułmańskiej Hui 回族. Masa lokali, dania głównie wołowe, baranie, czasem kurczak, dużo makaronów i oczywiście również roujiamo. Niestety o piwku do obiadu możemy zapomnieć, o daniach wieprzowych również. W końcu jest to ulica muzułmańska. Ceny jak to w turystycznych miejscach dwa razy wyższe niż parę ulic dalej ale dla samego wizualnego przeżycia warto tam zajść coś zjeść.

Pewien taksówkarz powiedział mi ciekawą sprawę odnośnie jak władze miejskie i policja radzą sobie w Xi’an z korkami. A mianowicie są ulice na które wjazd mają tylko samochody z trzema pasażerami minimum (kierowca + dwie osoby). Można mieć mniej osób wyjeżdżając (ktoś może wysiąść po drodze) ale nie można wjechać z mniejszą liczbą pasażerów w aucie i dotyczy to też taksówek. Na wjazdach często stoją policjanci oraz oczywiście wszechobecne kamery.

Poniżej zapraszam na fotorelację z Xi’an a na dniach opublikujemy kilka filmów na naszym kanale na YouTube.

Xian 1 Xian 2 Xian 3 Xian 4 Xian 5 Xian 6 Xian 7 Xian 8 Xian 9 Xian 10 Xian 11 Xian 12 Xian 13 Xian 14 Xian 15 Xian 16 Xian 17 Xian 18 Xian 19 Xian 20 Xian 21 Xian 22 Xian 23 Xian 24 Xian 25 Xian 26 Xian 27 Xian 28 Xian 29 Xian 30 Xian 31 Xian 32 Xian 33 Xian 34 Xian 35 Xian 36 Xian 37 Xian 38 Xian 39 Xian 40

=========================================================================================

Zachęcam wszystkich do kliknięcia „lubię to” w oknie Facebooka na naszym blogu (prawa kolumna, u góry). Na fanpage wrzucamy masę tekstów, materiałów wideo i zdjęć, które nie ukazują się tutaj na blogu więc warto. Zachęcam również do subskrybcji naszego kanału na YouTube. 

Adam Machaj,  szczecin.adam@hotmail.com

Polub i udostępni

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


CAPTCHA Image
Reload Image