Kalendarz

Październik 2016
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum

Fabryka świata. Tu mieszkam.

Guangzhou (Kanton) 广州 , dystrykt Nansha 南沙. 

Guangzhou a po polsku Kanton, stolica prowincji Guangdong. Miasto położone w delcie rzeki perłowej,  w tzw. „fabryce świata”. Aglomeracja kantońska przekracza 44 mln. mieszkańców. Zalicza się do niej takie miasta jak: Kanton, Shenzhen, Dongguan, Huizhou, Jiangmen, Foshan, Zhongshan, Zhuhai.

Dystrykt Nansha, zlokalizowany jest na południowych krańcach Kantonu, na południe od dystryktu Panyu, który kiedyś był oddzielnym miastem a Nansha była jego częścią. Dziś wszystko zostało wchłonięte przez miasto potwór czyli Kanton. Z Nansha do centrum mam jakieś 60 km, jednak nie muszę tam często bywać a jak już muszę to 3 minuty od miejsca, w którym mieszkam znajduje się stacja metra Jiaomen (linia nr 4). Także pomimo dużych odległości w aglomeracji, miasto jest doskonale skomunikowane. Poza tym 3 stacje metra od domu znajduje się dworzec szybkiej kolei Qingsheng. Należy jeszcze wspomnieć, że z Nansha położona jest centralnie względem innych w/w miast aglomeracji. Można powiedzieć, że Nansha leży w samym centrum „fabryki świata”. Poza tym Nansha jest jedną z kilku stref ekonomicznych w Chinach, którym nadano state-level czyli (strefa krajowa, strategiczna dla kraju). Nansha to również jeden z większych portów morskich w Chinach, ważna część wyjściowej nitki morskiej Nowego Jedwabnego Szlaku.

Bliskość Nanshy z Hongkongiem oraz z Macao ma również bardzo duże znaczenie dla mieszkańców i rozwoje tego dystryktu. Generalnie z mojego punktu siedzenia mam w promieniu od 50 do 70 km 5 dużych lotnisk międzynarodowych: Kanton (metrem z Nansha), Shenzhen (autobus z Nansha), Hong Kong (połączenie promowe z Nansha), Zhuhai, Macao oraz dodatkowo lotnisko krajowe w Foshan.

Poniżej przedstawiam Państwu mapki z mojej lokalizacji w odniesieniu do innych miast aglomeracji.

guangdong-map-nansha jpg nansha mapa 2

Polub i udostępni

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


CAPTCHA Image
Reload Image