Kalendarz

Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« Cze   Sie »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

Jak pisać chińskie znaki na komputerze

Sogou logo

Wczoraj w warzywniaku pod blokiem pytają mnie czy to prawda, że wyjeżdżam. Potwierdzam a tu akurat znajome sąsiadki też coś kupowały i usłyszały nowinę. No niestety. Pani z warzywniaka skwitowała stwierdzeniem, jakie zawsze sam sobie powtarzałem kiedy to rozważałem wszystkie za i przeciw a mianowicie: „znasz tu prawie wszystkich, wszyscy ciebie tu znają i teraz chcesz wyjechać”. Faktycznie szkoda tych międzysąsiedzkich układów. Wszystkie sklepiki, knajpki i punkty usługowe mnie tu znają. Piłem z niemal każdym z ich właścicieli. Stróż obchodząc piętra nie raz był u mnie na kielichu, częstowaliśmy się fajkami, oni odbierali mi paczki, itd. Niestety to już historia, za 2-3 tyg. nie będzie mnie tu na amen.

Druga społeczność z jaką zżyłem się przez ostatni rok to obcokrajowcy w Changsha, którzy są z tym miastem związani tak jak ja czyli krótko mówiąc nie są tu od wczoraj. Żal wyjeżdżać. Wielu z nich mówi, że nie wyjadę ale postawić paru stów na to nie chcieli więc są świadomi.

Z wyjazdem z Changsha kończy się dla mnie pewna epoka. Jak to się mówi „będę tu wpadał”.

A tak mi dzisiaj jeszcze wpadło do głowy, że w Chinach nie było maszyn do pisania. Nie było technicznej możliwości aby kilkanaście tysięcy znaków zmieścić w jednej maszynie do pisania. Teraz w erze komputerów nie ma problemu pisać pisma i drukować je na drukarce używając . Muszę sprawdzić jak to było dawniej. Pisma urzędowe pisali odręcznie czy stemplowali czy może mieli jakąś inną zaskakującą metodę.

Dziś do pisania chińskich znaków na komputerze używa się transkrypcji pinyin czyli wpisujemy dany znak fonetycznie za pomocą alfabetu łacińskiego a program komputerowy podaje nam kilka opcji znaku, który trzeba zatwierdzić. Programy są na tyle inteligentne, że potrafią tak podpowiadać znaki że z reguły pierwszy jest ten o który nam właśnie chodzi. Wykorzystują do tego popularne zlepki wyrazowe czyli np. po słowie „idę” automatycznie wyświetli się nam jako pierwszy znak „do” (ponieważ w 90% przypadków po słowie „idę” użytkownicy wpisują słowo „do”). To tak wyjaśniłem w uproszczeniu. Swego czasu słowniki T9 na telefonach komórkowych działały podobnie podpowiadając najbardziej popularne słowa. Jeżeli ktoś chciałby takie narzędzie na swoim komputerze to polecam program Sogou, którego logo widzą Państwo u góry tego wpisu.

=========================================================================================

Zachęcam wszystkich do kliknięcia „lubię to” w oknie Facebooka na naszym blogu (prawa kolumna, u góry). Na fanpage wrzucamy masę tekstów, materiałów wideo i zdjęć, które nie ukazują się tutaj na blogu więc warto. Zachęcam również do subskrybcji naszego kanału na YouTube. 

Adam Machaj,  szczecin.adam@hotmail.com

Polub i udostępni

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


CAPTCHA Image
Reload Image