Kalendarz

Kwiecień 2016
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwum

Wyprowadzam się do Kantonu – plusy oraz minusy tej decyzji

fot. Adam Machaj / Kanton, Zhu Jiang Xin Cheng

fot. Adam Machaj / Kanton, Zhu Jiang Xin Cheng

Z początkiem maja przeprowadzam się do Kantonu. Oczywiście jest to dla mnie ważna decyzja i nim ją podjąłem musiałem przeanalizować całą sprawę, policzyć stosunek „za” do „przeciw”.

Argumenty przemawiające za pozostaniem w Changsha:

 1. Ceny wynajmu/kupna nieruchomości w Kantonie są jakoś 3 razy wyższe od cen w Changsha.
 2. W Changsha mieszkam w centrum miasta, w Kantonie zamieszkam gdzieś na obrzeżach miasta (i tak będę płacił więcej za wynajem niż w Changsha).
 3. W Changsha posiadam show-room do towaru którym czasem handluje, z całym wyposażeniem, które trochę kosztowało i będę się musiał tego pozbyć na szybko (myślę, że w najlepszym wypadku za 20% ceny).
 4. Znam miasto, znam towarzystwo obcokrajowców (jest z kim grać w pokera).
 5. Narzeczona mieszka 80 km od Changsha (na szczęście w kierunku Kantonu i z Kantonu do niej będę miał jakieś 2 godz. szybką koleją).
 6. Taksówki w Changsha są tanie i powierzchnia miasta stosunkowo nie duża. W Kantonie albo przesiądę się na metro albo kupię auto.
 7. Cała biurokracja względem obcokrajowców jest bardzo uproszczona i tak naprawdę nikt nie wnika zbytnio co robimy. Kanton to największe skupisko murzynów w Chinach, władza ma się na baczności. Białych też z 50 razy więcej niż w Changsha więc do spraw emigrantów podchodzą dosyć zdecydowanie i restrykcyjnie.
 8. W Changsha już jestem, wszystko działa automatycznie. Sam fakt przeprowadzki mnie przeraża: pakowanie, wysyłka rzeczy, szukanie nowego lokum w Kantonie (będzie kilka wyjazdów tylko po to). Do tego już zaczynają się upały. W nowym miejscu zawsze będzie czegoś brakować, zacznie się dokupywanie, wnoszenie, wydawanie… itd.

Argumenty przemawiające za przeprowadzką do Kantonu:

 1. Kanton to stolica światowego handlu. Rozwinięta cała infrastruktura w tym temacie: agencje celne, porty, firmy spedycyjne, masa imprez targowych.
 2. Wokół Kantonu (na obrzeżach oraz w miastach satelickich) znajduje się tzw. fabryka świata czyli dziesiątki jak nie setki tysięcy większy i mniejszych manufaktur gdzie produkowane są rzeczy, których potrzebują klienci z Europy.
 3. Węzeł komunikacyjny. Bliskość Shenzhen oraz Hongkongu. Port lotniczy w Kantonie oferuje całą masę międzynarodowych połączeń z całym światem. Z Changsha można tylko latać po Chinach i do kilku wybranych miejsc w Azji oraz raz w tygodniu do Frankfurtu lotem który startuje właśnie z Kantonu i ląduje w Changsha dobrać pasażerów, z reguły bardzo drogie bilety na ten lot.
 4. Kanton i okolice to chyba największe skupisko obcokrajowców w Chinach w tym również największe skupisko Polonii (w tym i polski konsulat).
 5. Temperatura w Kantonie jest zimą o jakieś 10* C wyższa niż w Changsha. Kiedy w Changsha mamy od minus 2* do plus 6* (przez jakieś 5 miesięcy w roku) to 10* więcej w Kantonie robi różnicę. Trzeba wiedzieć, że budownictwo i w Kantonie i w Changsha jest takie same i przystosowane bardziej do okresu letniego niż zimowego (brak ogrzewania, pojedyncze nieszczelne okna, brak ocieplenia na budynkach). Latem temperatura w obu miastach jest podobna.
 6. 75% moich zleceń jakie wykonywałem dla klientów z Europy dotyczyła właśnie regionu Delty Rzeki Perłowej czyli Kantonu i okolic. Z pozostałych 25% nic nie było w Changsha ale w innych regionach Chin tak więc z punktu biznesowego Changsha całkowicie się nie sprawdza (chyba, że ktoś stawia na biznes stacjonarny; ja przez jakiś czas robiłem takowy ale nie było to dla mnie główne źródło dochodu a teraz jego znaczenie jeszcze się obniżyło).
 7. Pomimo, że w Kantończycy posługują się językiem kantońskim, który jest całkowicie niezrozumiały dla osoby mówiącej po mandaryńsku to z racji, że w Kantonie mieszka cała masa Chińczyków z najróżniejszych regionów Chin to język mandaryński jest praktycznie powszechny. W Changsha, jako mieście niezbyt atrakcyjnym pod względem zarobków, nie nastąpiło tak duże wymieszanie się Chińczyków z innych prowincji tak więc lokalny język prowincji Hunan jest dużo bardziej powszechny niż Kantoński w Kantonie. Widać to głównie porównując miasta satelickie wokół Changshy i wokół Kantonu.

Jak już wspomniałem decyzja już zapadła tak więc od maja nadajemy z Kantonu. Na szczęście Kanton od Changshy dzieli jedyne 700 km a w warunkach chińskich oznacza to nie więcej jak 2 godz 30 minut jazdy pociągiem także nie ma problemu aby co jakiś czas wrócić z wizytą do Changsha.

=====================================================================================

Zachęcam wszystkich do kliknięcia „lubię to” w oknie Facebooka na naszym blogu (prawa kolumna, u góry). Na fanpage wrzucamy masę tekstów, materiałów wideo i zdjęć, które nie ukazują się tutaj na blogu więc warto. Zachęcam również do subskrybcji naszego kanału na YouTube. 

Adam Machaj,  szczecin.adam@hotmail.com

Polub i udostępni

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


CAPTCHA Image
Reload Image