Kalendarz

Listopad 2015
P W Ś C P S N
« Paź   Gru »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum

Polski żebrak w Chinach

źródło: sina.com.cn

źródło: sina.com.cn

Proszę Państwa, jest afera na całe Chiny. Jak donoszą chińskie media, w Kantonie (po chin. Guangzhou) na Dworcu Wschodnim zamelinował się polski żebrak. Siedzi nieogolony, z kartonową kartką na której napisał, że zbiera na bilet do Kunmingu (stolica prowincji Yunnan). Wyglądem przypomina uchodźce ekonomicznego i tak też postępuje a przynajmniej podobnie. Wyłudza grubą kasę od Chińczyków oraz obcokrajowców. Jeden z pracowników stacji kolejowej, który obserwuje Wiktora bo tak nasz rodak nosi na imię, stwierdził że dziennie na żebraniu Wiktor zgarnia około 1000 rmb czyli 600 zł. Należy dodać, że najtańszy bilet z Kantonu do Kunmingu kosztuje 196 rmb czyli jakieś 120 zł. Wiktor swój żebraczy proceder na Dworcu Wschodnim w Kantonie uprawia już od 10 dni. Stał się również niestety gwiazdą chińskich portali społecznościowych oraz mediów głównego nurtu, co gorsza wszyscy wiedzą że jest Polakiem. Pracownicy dworca mówią o nim otwarcie, że jest oszustem jednak policja rozkłada ręce twierdząc, że nie może zbyt wiele zrobić ponieważ nasz rodak nie narusza porządku publicznego, jedyne co mogą to od czasu do czasu go przegonić. Policja twierdzi, że już kilka razy przegoniła Polaka z dworca oraz konfiskowała jego kartonową planszę ale po jakimś czasie on zawsze wracał. Policjanci wskazywali też na problemy komunikacyjne (językowe) z żebrakiem.

Chińskie media odnotowują, że proceder żebrania przez obcokrajowców w Chinach nasila się. Dwa tygodnie temu głośno było o żebrzącym  w okolicach metra w Shenzhen Amerykaninie, którym finalnie zajęła się chińska policja.

Zdarzenie z naszym rodakiem w tle ma również pewien symboliczny wydźwięk, który w jakimś sensie pokazuje zmiany jakie zaszły na świecie przez ostatnie dekady. Fakty mówią same za siebie: przedstawiciel świata Zachodu żebrakiem w Chinach, chińska „bezwzględna i wszechmocna bezpieka” bezradna wobec polskiego żebraka oszusta a „biedni” Chińczycy, którzy zarabiają dziennie miskę ryżu, zostawiają co dzień „bogatemu” obywatelowi Unii Europejskiej 600 zł.

Teraz tylko czekać aż  w Chinach zaczną się śmieszki z Polaków odnośnie żebractwa. Wiktor, apelujemy do Ciebie: weź się do uczciwej roboty i pamiętaj, że każdy Polak na obczyźnie a szczególnie tam gdzie jest nas tak mało jak w Chinach, jest dla tubylców odzwierciedleniem Polski.

źródło: sina.com.cn

źródło: sina.com.cn

Zjawisko żebraków oszustów jest w Chinach dość powszechne również wśród samych Chińczyków. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu ilustrując nasz wpis zdjęciami pana, który udając kalekę wyłudzał pieniądze od przechodniów (zapraszamy do lektury). Jednak w tym wypadku chińska policja aresztowała oszusta.

źródło: hsw.cn

źródło: hsw.cn

Źródło (w języku chińskim): Sina.com.cn

Adam Machaj,  szczecin.adam@hotmail.com

=========================================================================================

Zachęcam wszystkich do kliknięcia „lubię to” w oknie Facebooka na naszym blogu (prawa kolumna, u góry). Na fanpage wrzucamy masę tekstów, materiałów wideo i zdjęć, które nie ukazują się tutaj na blogu więc warto. Zachęcam również do subskrybcji naszego kanału na YouTube. 

Polub i udostępni

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


CAPTCHA Image
Reload Image