Kalendarz

Grudzień 2013
P W Ś C P S N
« Lis   Sty »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum

Wyjazd do pracy w Chinach – to już nie jest takie łatwe jak kiedyś

fot. Adam Machaj / Widok z plaży w Xiamen, prowincja Fujian.

Z końcem roku dostaje od Państwa coraz więcej e maili. Coraz więcej osób pisze do mnie z pytaniami o wyjazd do Chin lub o tematy z Chinami związane. Część osób powołuje się na moje starsze wpisy (chwała im, że czytają) ale jak to często o Chinach piszę ja oraz inni: „Chiny zmieniają się w zawrotnym tempie”. Rok 2013 to definitywny koniec łatwego startu w Chinach. Praca już definitywnie nie czeka a czeka się na pracę (głównie mam tu na myśli pracę w charakterze nauczyciela języka angielskiego). Przepisy wizowe stają się coraz bardziej wymagające a co istotniejsze ambasady ChRL oraz urzędy ds. cudzoziemców w Chinach coraz bardziej rygorystycznie podchodzą do ścisłego ich przestrzegania. Firmy pośrednictwa wizowego, które mają swoich prawników, kontakty i są z przepisami wizowymi na bieżąco, znacznie podwyższyły ceny za swoje usługi, równocześnie ograniczając wachlarz tychże usług. Z tego co widzę to wiza Z jest już tylko w zasięgu native speakerów (cały czas mam na myśli osoby pracujące w Chinach jako nauczyciele języka angielskiego). Oczywiście są pewne wyjątki. Pewnie osoby, które przebywają w Chinach dość długo na Z wizie przedłużą ją bez problemu ale jak zmienią tylko kontrakt (pracodawcę) to raczej będzie im trudno aby uzyskać ją ponownie.

Wraz z końcem 2013 roku kończy się również epoka łatwego startu w Chinach. Wyjazd do Chin – to już nie jest takie łatwe jak jeszcze rok, dwa lata temu. Dziś jest trudno. Kolejny rok przyniesie pewnie kolejne obostrzenia.

Oprócz spraw wizowych dochodzą sprawy kosztów życia. Generalnie taniej niż w Polsce nie jest. Są pewne dziedziny życia gdzie można powiedzieć, że jeszcze jest względnie tanio ale są też i takie, gdzie ceny nas zaskoczą, zaskoczą nas tym że jest drogo. Zarobki nauczycieli (obcokrajowców) oscylujące w granicach 5-6 tys. rmb miesięcznie wciąż wystarczają na życie na w miarę przyzwoitym poziomie ale nic poza tym. Zmienia się również podejście Chińczyków do przybyszów z Europy. O ile kiedyś można było wzbudzać jakieś zainteresowanie, mieć specjalne fory za samo bycie obcokrajowcem tak dziś stosunek Chińczyków do obcokrajowców jest raczej obojętny.

Opieram się w tym wpisie głównie na przykładzie osób, które przyjeżdżają do Chin w roli nauczycieli języka angielskiego, bo taki charakter przyjazdów był do tej pory najbardziej popularnym. I w tym kontekście również w samym systemie chińskiej edukacji nastąpiły niekorzystne zmiany. Chodzi obniżeniu rangi (ilości punktów) języka obcego (głównie angielskiego) na rzecz języka chińskiego na chińskiej maturze (gao kao). W konsekwencji nauka języka angielskiego nie jest już tak ważna dla chińskich uczniów jak dotychczas.

Tym wpisem chciałem definitywnie zdezaktualizować opinię o łatwym starcie w Chinach, o którym sam jeszcze jakiś czas temu pisałem. Oczywiście to, że „załapać” się na posadę w Chinach jest dziś trudniej niż kiedyś nie znaczy, że jest to niemożliwe.

Gratulacje dla tych co zdążyli i są tutaj razem z nami.

===========================================================================================

Zachęcam wszystkich do kliknięcia „lubię to” w oknie Facebooka na naszym blogu (prawa kolumna, u góry). Na fanpage wrzucam całą masę tekstów, materiałów wideo i zdjęć, które nie ukazują się tutaj na blogu więc warto.

Polub i udostępni

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


CAPTCHA Image
Reload Image